Kalinawa Art Foundation
 
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  Bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
  bullet
SPONSORS
CATHAY PACIFIC Philippine Design
IUSI
Heritage Center
DHL
 
WINNER


Total 6 Pages Prev 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6   Next
 
Winner  
Event : 1st Indigenous Visual Art Show in Tuguegarao City - Pagpupugay
date : 11 July 2009

Winners:

Open 2 Dimensional : 1st Prize ( Ritual by: Felson Maralli), 2nd Prize ( Puppet Show by: Lucio Taguiam Jr.), 3rd Prize ( Night Vendors by: Lucio Taguim Jr), Jury Selection ( Courtship by Felson Maralli). Open 3 Dimesional : 1st Prize (Taong Lupa by: Joey F. Areola) 2nd Prize ( Tukak or Frog by: Francisco Tannagan) 3rd Prize ( Dawak or Wild Duck by: Francisco Tannagan), Jury Selection (Campfire by: Felson Maralli) Youth Category: 1st Prize (Gabi na Ibanag by: John Benito D. Bartolome, 2nd Prize (Fluvial Parade by: Micah Y. Ayuyang) 3rd Prize (Past Present & Future by: John Benito D. Bartolome ) Jury Selection ( Mag Kalesa Tam by: Prikern Leighry Balbuena ), Traditional Category : 1st Prize 9 ( Kalinga Traditional Attire by: Carol Bawer Coronan ), 2nd Prize ( Eten (Ibalaoi Tradtional Attire by: Mildred Benito, 3rd Prize ( Labba by: Marita Salvino Mondejar) and Jury Selection ( Arpa or Harp by : Danilo A. Utanes)


 
 
Winner  
Event : 1st Indigenous Visual Art Show in Daet Camarines Norte - Kagayunan Nu Camarinas Norte Han Buhay Me Ama Kabihug (Landscape in Camarines Norte is the Lifescafe of Kabihug)
date : 20 June 2009

Winners:

Youth Category: 4th place Lalaila Ogad - Magayon (Flower) ,3rd place Maricel Bana - Decame (Sa Amin),2nd place Lenny Bana - Kanog de Benga (Mountain Road) and 1st place winner Pablito Canduli - Punong Kahoy.Two Dimensional Category Winners: 2nd place - Sim Matocena - (Kalikasan) and 1st prize winner - Maria Buena Fe P. Zabala (Winding Trunk)Special Recognition Award: Ronald Tamfalan ( Masayang Pamilya)

 
 
Winner  
Event : 2nd Annual Indigenous Peoples' Visual Art Show - Malaybalay City, Bukidnon
date : 14 March 2009

Winners:

Open2 Dimensional Category: 1st – Salima S. Saway – Balanghusay
Soliman L. Poonon – The Healing Ritual of Mother Earth, Raul Bendit - Pangdulang Hu Datu , Junathan T. Cruz – Nangalima. Open 3 Dimensional Category: Solomon T. Onahon – Mangangayam , Soliman L. Poonon – Kapit Tiki, Josue Bustamante, Tingog Sa Kalinaw –Wilfred Neri – The Man in the Bilaong Tree. Youth Category: Oliver Kinuyog Saway – Liwanag at Dilim, Jonathan P. Gican – Lagung Hu Tribu – Jonathan P. Gican, Rocky T. Cruz – Lagung Hu Tribu, Wilfred Neri – Roots with the Bottle. Traditional Category: Intonda Kinuyog Sayaw – Tingog sa Kanaiyahan


 
 
Winner  
Event : 3rd Annual Indigenous Peoples' Visual Art Show in General Santos City
date : 21 February 2009

Winners:

3 Dimensional Category: Remelito Formentera - (Hadukay), Samuel Padilla (Nagbayo) , Medie Sabal (Hanga Uhu), Carlos Cabrera Padilla (Celebration of Life). 2 Dimensional Category : Juffred Sibag (Gusto Ko Maging), Ronito Subaldo (Friendship), Antonio Altheo Talon (Home of Love). Traditional Category : Cabuyan Tamfalan (Big Basket), Sheryle Bagong ( Wall Frame w/Head Dress & Tinalak), Awellando Samblang (Hilet -Hanwuk), Natalina Celestino (Tungkayan Bag). Youth Category: Roselyn Kuyan (Tabing Dagat & Dagat), Jerrie Ann Tamfalan (Hekung), Alma Salayan (Bulol Bong Ming Gel)

 
 
Winner  
Event : " Lumadnong Dalit Ikaduhang Hugna ( Part 2) " - 2nd Annual Indigenous Peoples' Visual Art Show in Tagum City
date : 28 October 2008

Group Photo with the Winners

Winners: ( Youth Category) Jury- Allyna Macla,Third Prize- Dennis L. Morata, Second Prize- Carlo Mark Ramirez,First Prize -Leo Montreal ( 2 Dimensional Category) Jury and Third Prize-Eleno C. Barcenas, Second Prize - Angelo Chu, First Prize -Rollie Jan Lugo Satera (3 Dimensional Category) Jury-RandyGumapit, Third Prize - Jojo Villanueva, Second Prize - Jun Porlares, First Prize - Jojo Villanueva




 
 
Winner  
Event : Changes and Exchanges - 3rd Annual Indigenous Peoples' Visual Art Show
date : 30 September 2008

Group photo with the winners

Standing from Left to Right - Jay Sarita,Francis Rameer s. Acevedo,Ariel Aguilar, Ms. Elena T. Gamalinda(Judge), Mayor Evelyn T. Uy (Mayor of Dipolog City),Ms. Raquel C. Palma Gil (KAF Executive Director), Father Mario Beltran Patangan(Judge), Engr. Nelson A. Manlosa(Judge), Ms. Emma Prima(Ta Glibon Ini Lady Art Collective) and Ryan Gumial. Sitting from Left to Right: Ser Anthony Gallemit, Juni Grapa, Lordan Reganion,Romel Bentulan,Maricel P. Manlangit and Ryan Victor Miranda
 
 
Winner  
Event : " Paglahutay Sa Milenyo" - 3rd Annual Indigenous Peoples' Visual Art Show
date : 30 August 2008

Group photo with the winners:

First Row: Gauden Sireg, Second Row: Arnold Barillo, Daphne Padilla,(Judges), Louiza R. Andamon, for Faisal Maulana ( Joel Abadinas) JR Nagba, Sonia Maguana Last Row: Jun Cayas, Adolfo Buenaventura, Magtangol Cadayona ( Judges) Roland Lusay Jr. , David Gilinsky(KAF), Ramon Bobier (BEAM) , Jotyl Jan Bermudez and Jose Magtangol Patinio
 
 
Winner  
Event : Indigenous Peoples' Visual Art Exhibit in Pagadian City
date : 24 May 2008

Winners:

Open 2 Dimensional - 1st Prize: Kung Sanay May Magandang Bukas by:
Maila Secuban , 2nd Prize: Tumbang Preso by: Jacinto Geronimo ,3rd Prize : Tribal Flutist by: Jerome Castillo and Jury Selection: Kagahapon,
Karon, Ug Ugma by : Chester Mato . Open 3 Dimensional - 1st Prize : Still Birth By: Rick Khan Rivera , 2nd Prize: Subanen Dance by: Danny Boy Etang , 3rd Prize : Pagpapatuloy by : Chester Mato and Jury Selection – Lumad by: Patricio Saladaga , Traditional Category - 1st Subanen Doll by: Chester Mato 2nd Prize : Beban by; Pelais Tonggos, 3rd Prize : Gbelenghat and Jury Selection by; Saturnino Anggot
 
 
Winner  
Event : Bansagen - Indigenous Peoples' Visual Art Exhibit in Malaybalay City, Bukidnon
date : 14 April 2008

Winners - Indigenous Peoples' Visual Art Show in Malaybalay City Bukidnon

From L-R - Rocky Tapod Cruz, RJ Saway , Dr. Beulah Rose Torres, Marlon Poonon Nicosia,Ms. Perla Rubio, Ms. Sol Guinlayan, Marcelino Balugto Nicosia, Norita Gabao, Joebert Dondonay Ugyab, Salima Signocan Saway and Michael Vicente
Sitting L-R - Lordwell Vocal Nino Dave Sinto Tecson and Joseph Dwyne Malibod
 
 
Winner  
Event : Indigenous Peoples' Visual Art Exhibit in Tagum City
date : 18 October 2007

Winners :

Open 2 Dimensional : 1st place - Life in Barrio by: Christopher Pelicano; 2nd place - Si Aida, Lorna at Fe by: Nicandro Suay Baguio; 3rd place - The Calamity of the Earth by: Eleno Barcenas; 4th place - Muling Pagbabago Sa Sikat Ng Araw by: Ronald Tamfalan; Open 3 Dimensional - 1st place - Masayang Pag-Ani by: Ronald Tamfalan; 2nd place - Kinaiyahan by: Jojo Villanueva; 3rd place - Pasayahin ko Pamilya ko by: Ronald Tamfalan ; 4th place - Binuhay Ako Buhayin ko Siya by: Ronald Tamfalan; Youth Category 1st place - Jars by:Christianne Cofreros; 2nd place -Colors in Play by: Reneliza Torollo; 3rd place - Pamilya by: Hanna Marie Porlares ; 4th place - Palm Shed by: Kryst Lindley Nozol, Traditional Category: 2nd place -Dagun ng Bubay by: Jalyn Icalina; Traditional Category in Group : 1st place - Mandaya of New Bataan Compostela Province; 2nd place -Dibabawon of New Corella ; 3rd place - Ata Manobo of Talaingod

Also in Photo: Vice Gov. Victorio Suaybaguio,Carlton Hughes,First Lady Alma L. Uy, Mayor Rey T. Uy,David Gilinsky and Atty. Voltaire Mauricio

 
Total 6 Pages Prev 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6   Next
 
 
 
Copyright 2017 www.kalinawa.com Home | Events | Our Team | About Us | The Art | Artists | Reports and Forms | Judging Service | Commentary | Faq | Related Links | Contact Us